- Home
- Вербалізація концепту МАТИ в поетичній мові Олексія Довгого
Вербалізація концепту МАТИ в поетичній мові Олексія Довгого
УДК 821.161.2-1.09:173-055.26Довгий О.
DOI: https://doi.org/10.17721/2520-6397.2025.1.10
Олександр СТРОКАЛЬ, канд. філол. наук, асист.
ORCID ID: 0000-0002-9229-2711
e-mail: o.strokal@knu.ua
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
Київ, Україна
ВЕРБАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ МАТИ В ПОЕТИЧНІЙ МОВІ ОЛЕКСІЯ ДОВГОГО (pdf)
Вступ. Знання людини про довкілля існують у людській свідомості у вигляді певних ментальних утворень, які називають концептами. Концепт МАТИ у поетичній картині світу ліричного героя формує унікальний концептуальний простір, оскільки поєднує в собі як численні колективні традиційні уявлення, так й індивідуальноавторську його інтерпретацію. У поетичній мові зазначений концепт реалізується через актуалізацію його ознак смисловими компонентами лексеми “мати”.
Актуальність. Лексеми на позначення смислових компонентів лексеми “мати” виступають унікальним мовним матеріалом, у якому відображено колективний досвід людства та етносу. У поетичному тексті такі одиниці є виразниками авторського стилю. Мета: охарактеризувати особливості лінгвальної експлікації концепту МАТИ та пов’язаних із ним ознак і реалій на матеріалі поетичних текстів Олексія Довгого. Завдання: розглянути граматичні, семантикостилістичні індивідуально-авторські характеристики уживання мовних одиниць на позначення як самого концепту МАТИ і його ознак, так і низки асоційованих із ними образів.
Методи: загальнонаукові (описовий із прийомами аналізу й синтезу, індукції і дедукції, класифікації і систематизації); спеціальні лінгвістичні (концептуальний аналіз, лінвостилістичний та лінгвопоетичний аналіз).
Результати. У статті наголошено на особливій ролі вербалізаторів у відображенні різного типу ознак концепту МАТИ в поетичному тексті. На основі мовного матеріалу досліджено найбільш уживані актуалізації відповідних ознак, представлених смисловими компонентами лексеми “мати”. Одиниці-експлікатори таких компонентів було проаналізовано за їхніми граматичними та семантикостилістичними особливостями. У досліджені зазначено, що актуалізація концепту МАТИ в поетичній мові автора відбувається завдяки уживанню простих і складних іменникових одиниць і похідних від них, а також завдяки введенню лексем, які в контексті створюють художні образи, асоційовані з відповідними семантичними компонентами.
Висновки. Автор статті обґрунтував важливість уживання в поетичному тексті лексем на позначення смислових компонентів лексеми “мати”. Дослідником було акцентовано на авторській манері одночасної актуалізації кількох смислових компонентів лексеми “мати”, що дозволяє поету більш точно передати оцінку та значущість відповідних реалій у картині світу ліричного героя.
Ключові слова: мати, концепт, символ, сакральний локус, мовна картина світу, поезія Олексія Довгого.
© Строкаль, О.(20215). Вербалізація концепту МАТИ в поетичній мові Олексія Довгого. Мовні і концептуальні картини світу, (1)77, 177–201.